FAQ – Tažné zařízení


01.

Podle čeho vybrat tažné zařízení?

U tažného zařízení je vhodné si předem uvědomit, co na něm budete tahat. Pokud ho budete používat často, vhodný poměr cena/výkon nabízí pevné tažné zařízení. Záleží-li vám na tom, aby tažné zařízení bylo co nejméně vidět, zvolte odnímatelnou variantu.


02.

Jaké značky tažných zařízení montujete?

Montuji a prodávám tažné zařízení z nabídky firmy ELSA GROUP. Nejčastěji se jedná o značky BRINK, WESTFALIA a GALIA.


03.

Kdy vybrat pevné a kdy odnímatelné tažné zařízení?

U pevného tažného zařízení je čep (koule) k tažnému zařízení přivařen nebo trvale připevněn pomocí šroubů. V České republice jsou povoleny oba způsoby. Pevný čep není možné použít u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo (např. Hyundai i30 HB, od r. v. 2012). Oproti odnímatelným čepům je levnější a má delší životnost při pravidelném používání a tahání přívěsů s vyšší hmotností (nosiče kol, auta, stavební stroje). U odnímatelných tažných zařízení se čep nasazuje a odnímá bez použití nářadí pomocí automatického nebo manuálního systému. Pokud není připojen přívěs, je potřeba čep sundat. Dlouhá životnost, pevnost a mechanická spolehlivost odnímatelných systémů je závislá na kvalitě materiálů a přesných výrobních technologiích. Pro některé modely je k dispozici kryt pro případný výřez nárazníku. Odnímatelný čep je povinný u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhovku. Použití bajonetových odnímatelných čepů s nosiči kol snižuje životnost odnímatelných systémů. Odnímatelné čepy se hodí pro motoristy, kteří tažné zařízení používají jen občas, nepřipojují nosiče kol a nechtějí, aby čep přesahoval za vozidlo např. při parkování. Odnímatelné čepy jsou dvojího druhu: automatické (buď zcela neviditelné vertikální, nebo nátlačné, oba s integrovaným zámkem), nebo poloautomatické. Do druhé kategorie patří odnímatelný bajonetový systém nebo sytém Westfalia/Monoflex.


04.

Kdy zvolit 13pin elektropřípojku, a kdy stačí 7pin?

Pro výběr správné elektropřípojky je zásadní, co budete za vozidlem tahat. Pro běžné malé vozíky do 750 kg, kde elektropřípojka řídí pouze světla, stačí standardní 7pin. 13pin je novější typ, který má navíc couvací světlo. Hodí se pro: karavan (zásuvka obsahuje standardní funkcí světel) brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg (musí být zapojena funkce couvacího světla) nosič jízdních kol se světelnou rampou (standardní funkce světel) V případě, že by se vaše potřeby změnily, se dá 13pinová elektropřípojka dodělat i dodatečně. U 13pin je také možné po domluvě připojit napájení a dobíjení pro baterii v karavanu. V tom případě počítejte s navýšením ceny o cca 1500 – 2000 Kč.


05.

Jaký je rozdíl mezi typovou a univerzální elektropřípojkou?

Typové elektropřípojky mají konektory přímo pro konkrétní model vozu. Jsou dražší než univerzální, ale jejich použití neporuší záruku na vozidlo. Jejich použitím zajistíte bezpečnost a maximální využití systémů vozidla (např. stabilizace přívěsu, odpojování parkovacích senzorů). U nových vozidel, která jsou ještě v záruce, proto doporučuji použití typové elektropřípojky. Pro starší vozidla, kde záruku neřešíte, obvykle stačí levnější univerzální elektropřípojka. Cena tažného zařízení se nemění.


06.

Jaké tažné zařízení se hodí pro nosič kol?

Nosič kol na rozdíl od vozíku tlačí na tažné zařízení shora. Proto se pro něj hodí jen pevné nebo odnímatelné vertikální typy. Tato varianta se vždy vyznačuje vyšší cenou. Vhodnou variantu je možné vybrat prakticky na každé osobní auto.


07.

Co budu potřebovat k zápisu?

Vyplněný formulář – „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“. Velký technický průkaz. Osvědčení o technickém průkazu (tzv. malý techničák). Typový list tažného zařízení a potvrzení o certifikaci montážní dílny (obojí dostanete ode mě). Občanský průkaz (OP), nebo jeho ověřenou kopii (soukromé osoby). Živnostenský list (ŽL) nebo výpis z obchodního rejstříku, nebo jejich ověřené kopie (právnické osoby). Ověřenou plnou moc a OP, pokud se nejste jednatelem firmy.


08.

Jak přihlásit tažné zařízení?

Tažné zařízení si je třeba po montáži nechat zapsat do technického průkazu vozidla. Pokud byla montáž provedena odborně na certifikovaném pracovišti, obdržíte potvrzený typový list. S ním stačí navštívit místně příslušnou pobočku dopravního inspektorátu. Pokud si tažné zařízení namontujete sami nebo zvolíte neautorizovanou dílnu, musíte s tažným zařízením nejprve projít evidenční kontrolou STK.


03.

Můžete tažné přihlásit za mě?

Zapsání tažného zařízení do registru vozidel neprovádím. S typovým listem a potvrzením o certifikaci montážní dílny, které ode mě obdržíte, si zápis snadno provedete sami.


10.

Proč je lepší si nechat tažné zařízení namontovat v pověřené dílně?

Montáž tažného zařízení představuje zásah do karoserie i elektroinstalace vozidla. Proto je lepší ji svěřit odborné firmě, která má s montáží zkušenosti. Při montáži v pověřené montážní dílně (např. u mě) obdržíte potvrzený typový list, do kterého se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži. Bez potvrzeného typového listu musíte s vozidlem po montáži absolvovat evidenční kontrolu na Stanici technické kontroly (STK), kde technik prověří typovou vhodnost tažného zařízení pro vozidlo, značku schváleného typu a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Odborná montáž tažného zařízení vám nutnost návštěvy STK (a s tím spojený poplatek) ušetří. Stačí navštívit místně příslušný dopravní inspektorát, kde vám tažné zařízení zapíší do technického průkazu. Zaplatíte jen správní poplatek, který je také obvykle nižší než při montáží tažného zařízení svépomocí.


11.

Poruší se montáží tažného zařízení záruka na vozidlo?

Máte-li nové vozidlo ještě v záruce a chcete, aby záruka zůstala zachována, je třeba dodržet tři podmínky. 1) Zvolit značkové tažné zařízení, které má certifikát pro montáž do nových vozidel bez ztráty záruky. 2) Vybrat si tzv. typovou elektropřípojku, která má konektory přímo pro váš vůz. Elektropřípojky je nutné vybírat přesně podle značky a modelu vozidla. Jsou sice dražší, ale zásah do elektroinstalace vozu není v rozporu s pravidly záruky. 3) Nechat si tažné zařízení odborně namontovat (například u mě).


12.

Namontujete mi tažné
zařízení z druhé ruky?

Ne. Montuji pouze nová tažná zařízení z nabídky firmy Elsa Group. Nemontuji ani zákazníky dovezená tažná zařízení ani taková, která byla demontována z jiného auta. To samé platí pro elektropřípojky.


13.

Kolik stojí tažné zařízení na moje auto?

Cenový rozsah tažného zařízení, elektropřípojky (případně jejího kódování) a montáže je od 7 200 do 23 000 Kč včetně DPH. Záleží na modelu vozidla, typu tažného (pevné, odnimatelné) a elektropřípojky (7pin, 13pin, typová, univerzální) a také na tom co chcete za vozidlem tahat (malý vozík, nosič kol, karavan). Tažných zařízení existuje více než 3 000 typů. K tomu je zhruba 2 000 elektropřípojek v různých cenových relacích. Proto není v mých silách vám sdělovat cenu do telefonu. Chcete-li spočítat celkovou kalkulaci instalace tažného zařízení na vaše auto, prosím, vyplňte formulář na této stránce.


14.

K čemu slouží kódování elektropřípojky?

Kódování se provádí pouze u typových elektropřípojek pro vozidla značky Škoda, VW, Ford, Seat, Audi, Citroen, Peugeot, Mercedes, Renault a Opel. Slouží k softwarové integraci elektropřípojky do vozidla. Umožní např. odpojování parkovacích senzorů po připojení vozíku, přidání stabilizace pro ABS, úpravu zobrazení zadní kamery, odpojení mlhovky apod. Konkrétní funkce jsou u každého modelu vozidla jiné. Navíc po zapojení typové elektropřípojky auto často hlásí chybu. Kódováním se chyba odstraní. Kódování lze realizovat, až když je montáž tažného zařízení hotová. Pro vozidla Škoda, VW, Seat, Audi, Ford, Citroen a Peugeot mám vlastní diagnostiku, takže kódování provedu v rámci montáže a s autem nemusím nikam jezdit. U značek Mercedes, Renault a Opel je třeba na kódování zajet do specializované v Praze – Radotíně, která má provozní dobu od 8 do 17 hodin pouze ve všední den. Montáž se tak může protáhnout do následujícího dne. Vozy značky BMW často nejde nakódovat jinde než v autorizovaném servisu této značky. Zajištění této služby je na zákazníkovi.


15.

Jak dlouho trvá montáž tažného zařízení?

Montáž tažného zařízení je vždy na celý den (8 hodin). V některých případech se může montáž protáhnout do druhého dne, a to většinou kvůli kódování na diagnostice. Kódování lze realizovat, až když je vše hotové. Provádí se u specializované firmy v Radotíně, která má provozní dobu od 8 do 17 hodin pouze ve všední den. To se týká hlavně značek aut Mercedes, Renault a Opel. Pro vozidla Škoda, VW, Seat, Audi, Ford, Citroen a Peugeot mám vlastní diagnostiku, a tak jde montáž stihnout během jednoho dne.

 

Chcete znát konkrétní cenu?

Tažných zařízení existuje více než 3 000 typů. K tomu je zhruba 2 000 elektropřípojek v různých cenových relacích. Proto není v mých silách vám sdělovat cenu do telefonu.

Chcete-li spočítat celkovou cenu instalace tažného zařízení na vaše auto, vyplňte, prosím, formulář, který se vám zobrazí po stisknutí tlačítka níže. Kalkulaci včetně montáže a případného kódování vám zašlu do 48 hodin.